Ubytovanie na Islande

V tejto časti sa dozviete niečo o tom, ako si nájsť najvhodnejšie ubytovanie pre vaše Islandské dobrodružstvo. Island je vo všeobecnosti veľmi drahá krajina a ceny ubytovaní niekedy dosahujú extrémne výšky, preto je veľmi dôležité vedieť, ako správne hľadať ubytovanie. Niekto si rád priplatí za „luxus“ a inému zase stačí lacnejší hostel. Poďme sa však pozrieť na to, aké máte možnosti.

 

Couchsurfing – neviem koľkí z vás poznajú tento spôsob ubytovania a tak ho v skratke predstavím. Jedná sa o sociálnu sieť na ktorej užívatelia bezplatne poskytujú prespanie na ich „gauči“. Nazvala by som to formou zážitkového ubytovania, pretože bývate u domácich, ktorí vám môžu ukázať mesto, navaria vám a akokoľvek pomôžu. Na stránke si navolíte miesto, dátum a počet cestujúcich a stránka vám vyhodí vaše možnosti. Následne si vyberiete nejakého užívateľa, ktorý má v danom termíne voľný gauč a napíšete mu krásnu správu o tom, že cestujete a hľadáte ubytovanie a radi by ste sa s ním zoznámili, prípadne mu na oplátku ponúknete prespatie u vás doma. A ak máte šťastie, tak vám odpíše. A tu sa dostávame ku hlavnému problému. Neviem či je to všeobecný problém na Islande, alebo je chyba v mojej profilovej fotke, no ja som si takto hľadala asi 7 krát ubytovanie na Islande a iba raz sa mi stalo, že mi dotyčný odpísal. Ostatní ma s prehľadom odignorovali. Čo z toho teda vyplýva? Je to síce najlepší spôsob ubytovania, pretože je zadarmo. No zároveň to je veľmi nespoľahlivý spôsob ubytovania. Pretože nikdy neviete či vám odpíšu. Samozrejme za pokus to stojí.

 

Booking.com – túto stránku pozná snáď každý. Nájdete na nej všetky hotely, hostely, guest housy a podobné ubytovacie zariadenia kdekoľvek na svete. A to platí aj o Islande. Záleží od toho o aké ubytovaní máte záujem. Samozrejme, že najlacnejšie sú hostely, kde v niektorých prípadoch môžete bývať aj s ďalšími 15timi ľuďmi na izbe. V bookingu si sami navolíte dátum, miesto, počet cestujúcich a ubytovania si môžete zoradiť podľa ceny, prípadne referencii a zvyšok je už na vás. Ceny na tejto stránke sa extrémne rýchlo menia, takže je dobré ju dosť často kontrolovať, prípadne si zadať požiadavku na ubytovanie a stránka vám bude posielať maily o najlacnejšom ubytovaní. Ja som na Islande vždy bývala iba v hosteloch a nikdy som nemala problém so spolubývajúcimi. Nič mi nezmizlo, aj keď som kufor nechala v izbe, kde bolo ďalších 10 cudzích ľudí. Ceny sa opäť menia v závislosti od sezóny (jar, leto je najdrahšie a zima s jeseňou sú lacnejšie).

 

Airbnb.com – opäť známa sociálna sieť, kde majiteľ bytu poskytuje izbu na ubytovanie. V tomto prípade však za izbu regulérne zaplatíte. Táto možnosť je vhodná hlavne pre ľudí, ktorí majú radi svoje súkromie, pretože keď si zaplatíte za izbu, ste v nej sami. V porovnaní s hotelmi, kde si rezervujete samostatnú izbu je Airbnb lacnejšie. Oplatí sa to hlavne ak cestujete ako partia, pretože sumu za ubytovanie si rozpočítate. V niektorých prípadoch sa dá prenajať celý byt, alebo iba izba v byte. My sme takto prespali v Akureyri s kamarátkou a jedna noc nás v izbe pre dve vyšla 40 eur, čo bolo ešte lacnejšie ako ubytovanie v hosteli, kde by sme boli s ďalšími ľuďmi na izbe. Pri takomto ubytovaní tiež môžete naraziť na iných cestovateľov a zažiť spolu kopu zábavy.

 

Leiga – v prípade, že idete na Island pracovať a hľadáte dlhodobý prenájom tak na facebooku nájdete množstvo stránok s názvom leiga (v preklade prenájom). Tieto stránky sa týkajú vo všeobecnosti celého Islandu, prípadne sa špecializujú napríklad iba na Reykjavík. Stačí teda napísať príspevok v angličtine a určite sa vám niekto ozve. Ja som si takto našla ubytovanie v Reykjavíku na jeden mesiac a bolo to to najlepšie čo sa mi mohlo stať. Spoznala som tú najlepšiu Islanďanku Helgu, ktorá mi povedala, že sa k nej môžem kedykoľvek vrátiť a ubytuje ma aj zadarmo.

Každú z popísaných možností som si osobne odskúšala. S couchsurfingom mám asi najhoršie skúsenosti (však o tom si môžete prečítať v mojom prvom liste z Islandu), no určite ho kvôli tomu neprestanem používať. Najväčšia spokojnosť bola pravdepodobne s Airbnb z krátkodobého ubytovania a samozrejme, že dlhodobé ubytovanie sa najviac oplatí cez „leigu“. V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom ubytovania na Islande mi neváhajte napísať.

One thought on “Ubytovanie na Islande

  1. Dobry den, ahoj, velmi by som bola vdacna za akukolvek informaciu, cim by sme mali zacat, keby sme chceli odist zit a pracovat na Iceland s tromi detmi. Aby sme nesli ako sa povie – na blint, ale z letiska niekam a kde sa obratit dalej, ak chceme najst pracu,aby sme mohli vyzit.
    Pekny den.
    Paula a Laci 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *