„Trust me. I am the author.“ Patrick Ness

Prišla som, videla som, odchádzam s podpísanou knihou a rozmazanou selfie. Tak nejak v skratke vyzeral štvrtok 30.3. v Martinuse na Obchodnej. No myslím, že by to bola nehorázna drzosť, keby som ku tejto epickej udalosti nenapísala niečo viac.

 Jedna vec je, keď hltáte knihy Patricka Nessa a druhá je, keď máte možnosť sa s ním osobne stretnúť. Vidieť ho, počuť a nechať sa ním rozosmiať. Celá beseda sa totižto niesla v pohodovej až humoristickej atmosfére. Patrick by bol podľa mňa veľmi dobrý motivátor pre mladých, aj keď on sám už najmladší nie je. Čo mu samozrejme nezabudol pripomenúť moderátor a Patrick mu na to odpovedal vztýčeným prostredníkom a úsmevom na perách. Samozrejme všetko v rámci srandy. 

Patrick veľa porozprával o tom, prečo píše a čo na tom najviac miluje a pritom vyslovil jednu úžasnú a pravdivú vetu „V písaní vás nikto nezastaví, len vy sami.„. A túto vetu venoval ľuďom ktorí stále hľadajú dôvody prečo sa veci nedajú spraviť a myslím, že veľa z nás tým nakopol, pretože on sám je dôkazom toho, že všetko sa dá len treba chcieť.  Dozvedeli sme sa aj niečo o jeho spôsobe písania a o tom, aké sú pre neho dôležité prvá a hlavne posledná veta v knihe. Bez nich by jednoducho nevedel vyplniť medzeru medzi nimi. 

Všetky Patrickove knihy popisujú určité obdobia teenagerov, no nie tie najjednoduchšie. Ale ako sám Patrick povedal, o tom je život. Nikto nemôže očakávať, že jeho dospievanie bude bezproblémové, no treba vydržať toto obdobie a potom príde niečo viac. 

Jednou z najznámejších Nessových kníh je Sedem minút po polnoci (A Monster Calls),  ku ktorej napísal aj scenár a v súčasnosti si ju môžeme pozrieť aj sfilmovanú. Kniha je o mladom chlapcovi, ktorého matka je smrteľne chorá. Tento smutný príbeh je o prijatí strachu zo straty a možno nie všetci si myslia, že táto kniha je vhodná pre mladších čitateľov, no ako sám Ness povedal „Každý z nás s týmto tieňom bojuje a je na nás ako ho prijmeme.“ 

Patrik je naozaj úžasný človek a na besede odpovedal na každú jednu otázku, či už sa týkala jeho kníh, či života. Priznal sa nám, že medzi jeho hobby patrí „catharmonica“ (mačacia harmonika), ktorá vlastne ani neexistuje, ale strašne sa mu páči predstava mačacej harmoniky. Na začiatku besedy ho vyrušoval zvuk kávovaru a tak si Patrick začal robiť srandu z baristu a práve vďaka nemu mu prischla prezývka „handsome cappuccino man“. Po besede všetkým podpísal knihy, dokonca aj s venovaním a neodmietol dokonca ani žiadosti o selflie. 

Obrovské ďakujem patrí hlavne Slovartu, ktorý vydáva Nessove knihy a v spolupráci s Martinusom sa im podarilo spáchať túto skvelú knižnú udalosť. Myslím, že sme si ani nemohli želať krajší koniec marca, mesiaca knihy. 

   

 

One thought on “„Trust me. I am the author.“ Patrick Ness

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *