Sova (Samuel Bjork)

Tri mesiace nezvestnú tínedžerku Camillu Greenovú našli v lese. Niekto ju rituálnym spôsobom zavraždil, možno aj týral a mučil. Opatrne ju položil na lôžko z vtáčích pier a okolo tela umiestnil sviečky v tvare pentagramu. Vrah po sebe nezanechal žiadne stopy. Vyšetrovaním prípadu je poverený skúsený kriminalistický veterán Holger Munch a jeho geniálna, hoci trochu labilná kolegyňa Mia Krügerová. Ani oni, ani nikto z ich tímu však nie je pripravený na zlo, ktorému budú musieť čeliť pri pátraní. Čo je to za šialenca, kto sa to komu a za čo mstí?

Podľa mňa…

to je jedna úžasná a perfektne prepracovaná severská krimi. O tom ma však už presvedčil prvý diel zo série Holger Munch a Mia Krügerová – Cestujem sama. Mrazivé Nórsko, rituálna vražda mladého dievčaťa a perfektný vyšetrovací tým. Jednoducho úžasný príbeh.

Na týchto sériách je skvelé, že nejde len o príbeh a zápletku, ale aj o detailne prepracované hlavné postavy. Každou stranou sa dozvedáme niečo nové z depresívneho sveta Mie Krügerovej a prosíme nech to nevzdáva. Spolu s Holgerom spoznávame jeho komplikovanú rodinu a modlíme sa, aby tento krát neboli zapletení do prípadu. Ako to však dopadne sa dozviete len v knihe. Ja vám tu nič spoilovať nebudem.

Ďalším lákadlom tejto knihy je nádherná obálka. Tá ma už zaujala pri prvej knihe, no teraz to fakt vyšperkovali. Mladé dievča vnútri ktorého sa ukrýva sova. Nočný vták, ktorý prináša smrť. A nie obyčajnú smrť, ale rituálnu. Čo chce týmto rituálom vrah dokázať a prečo si vybral práve sovu?

Vždy ma zaujímala temná stránka internetu, no keďže ako obyčajný užívateľ sa k nej nemám ako dostať, aspoň pomocou tejto knihy mi bolo priblížené, že čo sa na týchto temných stránkach ukrýva. A pravdu povediac, teraz som celkom rada, že som len obyčajný človek a už vôbec netúžim vidieť druhú tvár internetu, pretože je zvrátená. To čo nájde čierny hacker Skunk a po dlhom zvažovaní odovzdá polícii celkom zmení povahu pátrania. Už nejde len o zvráteného vraha, ale o vraha ktorý sa s utrpením delí na internete. Podarí sa Holgerovi a Mii včas zachrániť ďalšiu obeť tohto netvora? Aké následky však tento zásah bude niesť?

Tejto knihe dávam 10/10 bodov, pretože je naozaj perfektná. Milujem severské krajiny, milujem krimi a milujem úžasný dej v ktorom vystupujú hackery, stanistické spolky a dvaja perfektný, aj keď svojim spôsobom nalomený vyšetrovatelia. Tak ako aj Nesbov Harry Holle je jedna perfektná postava, tak si myslím, že aj Samuel Bjork si dal záležať na tom aby sme dokonale poznali Miu a Holgera. Dúfam, že tento perfektný spisovateľ bude pokračovať v tom čo robí perfektne – v písaní krimi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *