Sedem minút po polnoci (Patrick Ness)

1

Malý Conor prežíva snáď najťažšie obdobie svojho života. Jeho mamina má rakovinu a otec ich opustil kvôli inej žene. Cez deň je všetko zdanlivo v poriadku, no keď nadíde noc, Conora prenasledujú hrozné nočné mory. Je sedem minút po polnoci a on počuje niekoho volať jeho meno. Za oknom stojí netvor. Conor však videl už aj horšie veci. Vôbec sa nebojí, práve naopak, chce vedieť prečo netvor prišiel.

Budem za tebou chodiť, až dokým ti nevyrozprávam tri príbehy a nevypočujem si od teba ten štvrtý. Ten, ktorý v sebe nesie pravdu.

A tak ho netvor navštevuje vždy v presnom čase, či už je deň, alebo noc. Rozpovie mu tri príbehy, ktoré sú pre Conora veľmi mätúce a spôsobia mu kopu problémov. Potom ale prichádza čas na jeho vlastný príbeh, pravdivý príbeh, ktorý ho ťaží už veľmi dlhú dobu.  Keď napokon pravdu vysloví, prichádza úľava. Padá kameň zo srdca. A až potom Conor pochopí prečo netvor prišiel práve za ním a ako veľmi mu pomohol.

Zdanlivo detská kniha v sebe ukrýva krutú realitu dospelých. Čítanie medzi riadkami vám otvorí oči a možno aj vy konečne poviete pravdu. Neviem či je toto práve kniha, ktorú by som čítala svojmu dieťaťu, možno až v neskoršom veku. Myslím si však, že keď si túto knihu deti prečítajú, zmení ich to – ich pohľad na svet, možno ich správanie. Je veľmi dôležité deťom čítať knihy. Spája vás to, viac než si viete predstaviť. Toto je ten príbeh, ktorý upevní vaše puto.

Patrick Ness túto knihu napísal na námet úžasnej spisovateľky Siobhan Dowd, ktorá žiaľbohu nestihla knihu dopísať, tak to Patrick urobil za ňu. A je to skvelá práca! Takýto žáner je medzi detskými knižkami veľmi nezvyčajný a práve preto je táto kniha tak výnimočná. Nehovoriac o ilustráciach Jima Kaya, ktorý túto knihu urobil čarovnou. Na kresby som hľadela minúty, doslova som sa do nich vpíjala. Sú jednoducho strhujúce!

Knihe dávam 10/10, pretože je výnimočná. Pretože je detská a zároveň až príliš dospelá. Pretože má tie najúchvatnejšie ilustrácie aké som doposiaľ v knihe videla a hlavne preto, že je v nej veľký kus pravdy.

Knihu môžete kúpiť TU.

 

2
3

4

2 thoughts on “Sedem minút po polnoci (Patrick Ness)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *