Ako sa dostať na ISLAND

 ako-na-island

Ak čítate tento článok, tak ste sa asi práve rozhodli, že absolvujete islandské dobrodružstvo. Prvá otázka teda znie: Ako sa na ten Island dostanem?

 

Ak ste skutočný cestovateľ, ktorý si všetko rád naplánuje, vyhľadá a zajedná, tak toto sú možnosti ako sa dostať na tento magický ostrov:

1. Letecky – najjednoduchší spôsob ako sa dostať na Island, je letecky. Zo Slovenska a ani z Čiech neletia žiadne priame linky. Ak však nemáte problém s prestupmi tak letenky môžete vyhľadať napríklad cez stránku www.skyscanner.net Ak ste pohodlní, ako ja a radšej letíte priamo tak tu sú vaše možnosti (všetky lety trvajú približne 4 hodiny):

     Wow air – Waršava-Keflavik – islandská low cost letecká spoločnosť, ktorá niekedy predáva letenky doslova za šupu. Preto je Island plný Poliakov (haha). Ceny sa rozlišujú podľa období v ktorom chcete letieť, či je to turistická sezóna (jún-august), alebo mimo sezóny (september-máj).

     Wizz air – Budapešť-Keflavik – maďarská low cost letecká spoločnosť, ktorá taktiež predáva letenky na Island za úžasne nízke ceny (napr. 150 € za spiatočnú letenku). Ceny sa opäť menia podľa sezóny v ktorej chcete letieť.

     Austrian – Viedeň-Keflavik – táto rakúska letecká spoločnosť síce nepredáva najlacnejšie letenky, no let je o niečo pohodlnejší ako v nízkonákladovkách. Na palube dostanete dva krát jesť a piť môžete bez obmedzenia (cola, džús, víno, pivo, káva,…). Ak máte šťastie tak si na ich stránke môžete kúpiť spiatočnú letenku za 300 €.

2. Auto/Loď – túto možnosť odporúčam ľuďom, ktorí chcú zažiť naozajstné dobrodružstvo. Cesta trvá minimálne 5 dní, no uvidíte toho až-až. Cestujete autom do Dánskeho prístavu Hirtshals, odtiaľ loďou Smiril Line do Islandského prístavu Seydisfjordur s medzizastávkou na Faerských ostrovoch (cesta trvá zhruba 47 hodín). Na Faerských ostrovoch môžete vystúpiť a pokochať sa týmto nádherným malým Islandom a neskôr pokračovať v ceste. Výhodou je, že si na Islande už nemusíte požičiavať auto, ktoré je počas turistickej sezóny extrémne drahé a samozrejme samotná cesta je úžasná. Nevýhoda je, že trajekt nie je najlacnejší, takže čím viac vás ide, tým viac ušetríte (3-4 ľudia v aute).

3. Stopom/loďou – tento extrémny spôsob prepravy odporúčam iba ľuďom, ktorí so stopovaním majú skúsenosti. Ak cestuješ sám, v našich končinách stopovanie nie je jednoduché a ani bezpečné. Áno, je to super zážitok s trochou adrenalínu, ale ak skončíte na ceste do Ukrajiny tak ja za to nemôžem (haha). Takže ak sa vám podarí dostať do Dánskeho prístavu Hirtshals môžete sa na palubu prepašovať ako čierny pasažieri (odo mňa to nemáte), alebo si zaplatíte palubný lístok aj s kajutou. Tento druh prepravy je rozhodne najlacnejší, no zároveň najriskantnejší.

Iné možnosti:

4. Práca – V niektorých prípadoch ponúkajú pracovné miesta aj priamo slovenské agentúry, no na Islande si prácu dokážeš nájsť aj sám. Či už je to v hoteli (recepcia, upratovanie, bar, reštaurácia), v kaviarni, v obchodoch, cestovných agentúrach, továrne na spracovanie rýb, hlinikárne, práca na lodi a iné. Na získanie práce je však potrebné „insurance number“ alebo po islandsky kennitala. Toto číslo, má každý pracujúci človek na Islande. Na základe tohto čísla si môžete otvoriť účet v banke a vybaviť všetky potrebné náležitosti. Číslo vám môže vybaviť zamestnávateľ u ktorého budete mať trvalý pracovný pomer, alebo si ho môžete zakúpiť v banke približne za 50 €. Ak na Islande chcete pracovať menej ako 6 mesiacov toto číslo nepotrebujete, no bez neho si neotvoríte islandský bankový účet a to by mohlo vášmu zamestnávateľovi prekážať.

5. Erasmus (študijný, stážový) – Študovať na Islande sa dá fakt všeličo, je však potrebné aby vaša vysoká škola mala partnerskú školu na Islande. Všetky ostatné náležitosti musíte riešiť na vašej fakulte s referentkou, ktorá má na starosti styk so zahraničím. Viac o stážovom erasme sa dozviete na tomto linku. Je to presný návod ako som sa na Island dostala ja. V skratke ide však o to, že si na Islande nájdete organizáciu, ktorá akceptuje vašu stáž a akceptuje ju aj vaša škola a už vám ostáva sa len zbaliť a hurá stážovať na Island.

6. Cestovná kancelária – V prípade, že ste radšej turista ako cestovateľ, tak práve cestovná kancelária je tá najlepšia možnosť pre vás. Zaplatíte za zájazd a o všetko ostatné sa postarajú organizátori. Veľa ľudí si myslí, že cestovné kancelárie sú extrémne predražené. V tomto prípade by som s tým nesúhlasila, pretože nezáleží na tom či sa rozhodnete ísť na Island na vlastnú päsť, alebo si zvolíte zájazd cez cestovnú kanceláriu, vždy vás táto dovolenka bude stáť veľké peniaze. Ten kto ide na Island si musí uvedomiť, že táto krajina je extrémne drahá. Ak zvažujete túto možnosť pozrite si ponuku cestovnej kancelárie KOGE Cestovanie s geografmi. Ľudia, ktorí sa nahlásia cezo mňa majú 7% zľavu na zájazd Island Juhozápad a Island Severozápad. Stačí ma kontaktovať cez facebook stránku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *