Mŕtve dievča neklame (Jay Asher)

Clay Jensen objaví jedného dňa pred domom zvláštnu škatuľu s niekoľkými magnetofónovými páskami. Nahrala ich Hannah Bakerová – spolužiačka, do ktorej bol buchnutý. No Hannah pred dvoma týždňami spáchala samovraždu. Jej hlas na magnetofónových páskach mu prezradí, že existuje trinásť dôvodov, prečo sa rozhodla pre ten strašný čin. Clay je jeden z nich. A keď si ju vypočuje, zistí prečo. Clay strávi noc s Hannahiným hlasom v ušiach, nasleduje jej slová po celom meste a postupne odkrýva najhlbšie tajomstvá a bolesť dospievajúceho dievčaťa.

Podľa mňa…

to nie je kniha pre každého. Na prečítanie tejto knihy musíte mať určitú náladu, otvorené srdce a obrovské porozumenie. Ak jednu z týchto vecí mať nebudete, môže sa stať že Hannah hneď znenávidíte, pretože kto by už nahral kazety aby zo svojej samovraždy obvinil ďalších 13 ľudí, ktorí majú teraz zničené životy? No Hannah to urobila a urobila podľa mňa správne. Žijeme v 21. storočí a ľudí súdime podľa oblečenia, podľa značky telefónu, podľa toho na akom dopravnom prostriedku prídu do školy/práce. A prečo to robíme? To nikto nevie. Som si 100% istá, že obrovské množstvo detí, či už na základných, alebo stredných školách zažíva to čo Hannah, možno až na niektoré extrémy, ktoré sa v knihe odohrali (no spoilers!). A pre mladších je toto obdobie neuveriteľnou skúškou.

Táto kniha by fakt mala byť povinné čítanie už na základnej škole, aby si obe strany (dobrí/zlí ľudia) uvedomili, že čo sa môže odohrávať v hlave toho druhého. Sama viem aké to je byť nešťastnou žiačkou základnej školy a možno keby mi niekto v tom čase strčil túto knihu do ruky, tak by som sa možno trochu inak pozerala na svet.

Samozrejme po prečítaní knihy som sa pustila aj do seriálu, ktorý je natočený podľa knihy 13 reasons why a zatiaľ môžem len vrelo odporučiť. Seriál vám poodhalí aj trošku iné súvislosti, ktoré v knihe nenájdete a tak dotvorí nie jednoduchý príbeh života Hanny Bakerovej.

Tejto knihe dávam 10/10 bodov, pretože je to strašne silný príbeh. A viete čo by som chcela? Aby niekto z toho spravil audio knihu, ale takú kvalitnú, nie len jej prečítanie, ale takú, že keď by som si dala slúchadlá na uši tak by som sa cítila ako Clay. To by bolo epické! Takže jednoducho povedané bežte do kníhkupectva a okamžite si túto knihu kúpte a potom si ju do poličky založte vedľa knihy Charlieho malé tajomstvá. To sú knihy, ktoré menia ľudí.

2 thoughts on “Mŕtve dievča neklame (Jay Asher)

  1. Prednedávnom som práve začal pozerať seriál. Všade sa o tom písalo tak som si povedal že vyskúšam pozrieť. Je to skôr tínedžerský seriál ktoré má nejak extra nebavia, ale myslím že zatiaľ je to fajn 🙂
    Ako by si zhodnotila seriál vs knihu ? 🙂

    1. Pre mňa budú knihy vždy viac ako seriály či filmy..Všetko má svoje pre a proti. Tento seriál však odhaľuje omnoho viac ako sa dozvieš v knihe. Kniha je čisto o Cayovi a Hannah, no v seriáli počujeme a vidíme ako sa správajú aj ostatní po Hanninej smrti, ako čelia tomu, že o nich Hannah rozpráva na kazetách. Vačšina filmov/seriálov spracovaných podľa knižnej predlohy ma vždy sklame, no 13 reasons why je fakt skvelý 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *