Listy z Islandu – Prvé dni v Reykjaviku

bla

Hæ,

teda ahoj po islandsky. Už sa nejaké islandské slová na mňa nalepili a moja domáca (nemyslím druh alkoholu, ale pani ktorá mi prenajíma izbu) mi tvrdí, že najlepšie je začať s nadávkami. Asi ma pozná. Takže v Reykjaviku som už 5 dní a zatiaľ sa tu len tak flákam. Teraz by som bola rada keby za mnou prišiel „šéfe“ a povedal „Môžeš sa flákať navždy plus týždeň k tomu“ (to je z filmu RRRrrr!!! ak si spomínaš. Už nikto nikdy nenatočí lepší film).
           Bývam v maličkej izbičke, kde mám posteľ, skrinku a okno, ale to mi predsa stačí ku životu. V byte so mnou býva majiteľka, vo veku mojej maminy a ešte jedna mladá baba z Litvy, ktorá pracuje v hoteli. A tak si tam spoločne nažívame, pozeráme islandské programy a veľa sa rozprávame o našich krajinách. Majiteľka Helga mi dokonca kúpila najlacnejšie lístky na mhd a síce teraz jazdím s lístkom pre invalidov, údajne mi tu nehrozí žiadna pokuta, pretože tu revízorov nemajú. Lístok odovzdám pri vstupe šoférovi a ak on odo mňa nebude žiadať preukaz tak je všetko v poriadku. Takže na jednom lístku som ušetrila približne 3 eurá! Do centra to mám autobusom približne 20 minút, takže som za tie lacné lístky fakt rada.
          V sobotu ma Helga poslala von. Vraj musím ísť von každý víkend aby som si užila nočný život v Reykjaviku. A tak som sa dohodla so štyrmi Slovenkami, ktoré tu boli na výlete (poznáme sa cez spoločnú známu),že pôjdeme vonka žiť. Párty začala u nich na hosteli a okolo jedenástej sme vyrazili do ulíc. Mesto tu naozaj žije. Všetky bary a párty nájdeš na hlavnej ulici. Ľudia stoja pred barmi v radoch a tak si vyberáme tak trošku zašitý bar Dubliner. Vnútri síce hrá reggae, no je nám to úplne jedno, pretože sme konečne v teple. Objednávame prvé, druhé, tretie kolo. Tancujeme, bláznime sa a je nám dobre. Okolo štvrtej prichádzam domov, Helga ešte nespí a tak na mňa spustí paľbu otázok. Ako bolo? Zbalila si dakoho? Opili ste sa veľmi? Kde ste boli? Chce vedieť úplne všetko a tak jej rozprávam. Vraví mi, že nabudúce sa musím opiť doma, aby som veľa neplatila v bare, vraj mi o týždeň kupuje vodku ona 🙂 . Veľmi milé od nej.
            A ako vyzerá môj bežný deň? Vstávam okolo desiatej, pretože dovtedy je úplná tma. Dám si ľahké raňajky (v rámci mojej finančnej diéty) v podobe jogurtu s musli, osprchujem sa, namaľujem a okolo dvanástej vyrážam do mesta. Všetko sa však odvíja od počasia, ktoré sa tu mení každých 5 minút (doslova). Niekedy sa prechádzam mestom, objavujem nové zákutia a inokedy si sadnem do teplej kaviarne, objednám si kávu a píšem, alebo čítam. Okolo piatej sa poberiem domov, kde sa opäť v rámci možností najem (suchár so šunkou a paradajkou) a buď pozerám nejaký film, alebo seriál. Takže toľko ku môjmu flákaniu, ktoré sa mi tak páči.
          Pokúšala som si nájsť aj nejakú prácu, no dopadlo to tak, že mi dvaja chlapi napísali, či by som im nechcela robiť spoločnosť cez víkendy. Takže som si povedala, že asi radšej budem nezamestnaná, ako čítať takéto pracovné ponuky. Na konci mesiaca však idem vypomáhať do jednej reštiky, sú to síce iba tri dni, no lepšie ako drôtom do oka.
Cez víkend sa chystám na blší trh, vraj miesto kde sa dá úplne všetko kúpiť. Tak som teda zvedavá.
Čoskoro sa ti ozvem

Tvoja jediná a najlepšia kamarátka, ktorá miluje Reykjavické flákanie Terezita

P.S: vraví sa, že ak si neochutnala zhnitého žraloka, ovčiu hlavu a nešňupla si tabak, ako keby si ani na Islande nebola. Začínam tak zľahka a tak som konečne ochutnala zhnitého žraloka. Netvrdím, že to teraz budem jesť každý deň ako šunku, no nebolo to také otrasné ako všetci o tom hovoria. Akurát to je strašne aromatické a má to silnú chuť, ktorú neviem opísať. Treba určite vyskúšať. Čo bude ďalšie ovčia hlava alebo tabak?

One thought on “Listy z Islandu – Prvé dni v Reykjaviku

  1. Ovčiu hlavu som ešte neochutnal. tabak som si dakedy dávno šňupol a zhnitého žraloka som ochutnal v Reykjavíku v jednej reštike, kde s,me si dali menu a v vrámci toho boli kusky veľryby, žraloka, jahňaciny a čo ja viem čoho ešte. „voňalo“ mi to ako čpavok. ale dalo sa .
    Dnes sme sa akurát stretli s partiou a plánovali sme – či , kto, kedy , ako a kde na budúci rok na Island – dohodli sme sa, že to bude západ. Zatiaľ to vyzerá dobre –
    Tak si zatiaľ užívaj a skús to s tou radou od domácej. Nejaký vinbudin, či ako sa to volá, je určite lacnejší ako v nejakej reštike :-).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *