Listy z Islandu – Aktuality.is

dsc09695

Ahoj,

cítim sa ako keď som mala 7 (možno viac) rokov a môj otec ma s nevlastnými súrodencami zobral na Strehovú. Všetci sme sa tak strašne tešili, konečne voda zábava, mohla som byť so sestrou a bratom. Jednoducho mohli to byť najkrajšie chvíle. A potom uprostred „dovolenky“ sa stalo to, že ma jeden chlapec začal potápať v bazéne. Pamätám si, že som strašne plakala a utekala som za otcom. Okamžite som zavolala mamine a ona pre mňa so starkou prišli. A hneď bolo dobre.

Skúšala som aj teraz mamine volať či pre mňa príde, ale tvrdí mi že Island je omnoho ďalej ako Strehová. Asi má pravdu. Musím tu vydržať ešte jeden mesiac, napriek tomu, že dni sa príšerne vlečú. Do reštaurácie príde jeden – dvaja ľudia za deň. Keď náhodou prídu nejaký turisti, ktorý omylom zablúdili do tohto mesta, okamžite oslavujem. Rozprávam sa s nimi, chcem o nich vedieť všetko a oni o mne tiež. Často rozmýšľam nad tým aké to bude keď sa vrátim domov. Objímem ťa a už nikdy nepustím? Pôjdem si kúpiť obrovskú pizzu a na ulici sa budem so všetkými rozprávať? Týždeň v kuse budem opitá?  Sadnem si na námestie a len tak tam budem sedieť a sledovať tú kopu ľudí čo sa tam premelie za deň? Fakt neviem.

Prednedávnom na Islande prebehli voľby do parlamentu. Nemajú tu Fica, ani Kotlebu, takže žiadna sranda sa nekonala, no napriek tomu opäť zvíťazila tzv. nezávislá strana, ktorá si kraľuje už pár rokov a stará sa len o podnikateľské prostredie na Islande (takže nie je až taká nezávislá, no nemôžem to porovnávať s kauzami na Slovensku). Po voľbách to na Islande vyzeralo tak ako na Slovensku, nikto nemá rád stranu ktorá zvíťazila a nikto nechápe ako je možné, že opäť zvíťazila. Takže paranormálne javy sa dejú aj tu. V deň volieb zástupcovia strán v jednotlivých mestách spravia pohostenie pre potenciálnych voličov a teda kávičku a koláčik. Lebo to je už posledná možnosť ako získať voliča. A u nás rozdávajú peniaze, tričká, pivá a podobné veci. Zúčastnila som sa jedného takéhoto pohostenia, strany, ktorá skončila na 4 mieste v počte hlasov. Nemohla som jednoducho odolať, veď podávali moju najobľúbenejšiu islandskú tortu – marengsterta. (viď ilustračný obrázok, pretože som nebola schopná si to najprv odfotiť, musela som ju okamžite zožrať) Táto torta je veľmi podobná našej sušenej, no mám taký pocit, že nie je až taká sladká, že po prvom súste dostanem cukrovku a potrebujem vypiť 10 litrov vody. Robia ju na viacero spôsobov, no plnka je vždy ľahká, šľahačková, niekedy s ovocím, takže svieža. Vrchná časť sú typické sušené bielka, sladké ako veď vieš čo a niekedy sú v tejto časti aj podrvené kukuričné cereálie. Spodná časť býva opäť sušená, prípadne burizónovo-čokoládová. Jednoducho mňamkaaaa. (zdroj)

2013-10-06-10-57-52

Ale prejdime k ďalším islandským infoškám ako napríklad, že na Islande nemajú nič také ako zimný, či letný čas. Oni majú jednoducho čas. Tu nemá zmysel posúvanie hodín dozadu, pretože tma prichádza skôr a odchádza neskôr v zime. Takže aktuálne tu máme vidno od deviatej ráno do pol piatej večer. O dva mesiace však bude vidno iba tri hodiny denne – od jedenástej do druhej. Čo je dosť extrém.

To, že Island je naozaj najrovnoprávnejšou krajinou svedčí aj 24. Október. Deň kedy islandské ženy odídu z práce skôr, aby poukázali na platovú nevyrovnanosť medzi mužmi a ženami. Islanďanky zarábajú v priemere o 14% – 18% menej ako muži, čo je najnižšia miera v rámci celého sveta! Islandská vláda však sľubuje, že do roku 2022 sa tieto rozdiely vyrovnajú a ja im naozaj verím.

Mladá Arna sa zúčastnila Miss Grand International, ako zastupiteľka islandskej krásy. A majiteľ, alebo zriaďovateľ tejto súťaže jej povedal, že by mala trošku schudnúť, pretože takto asi nevyhrá a to ju poriadne naštvalo. Ani sa jej nečudujem. V nadväznosti na toto odporúčanie okamžite odstúpila zo súťaže a vyjadrila sa, že ak má niekto problém s jej váhou tak si ju v súťaži ani nezaslúži. A presne to je dôvod prečo nenávidím súťaže podobné miss. Kto určuje pravidlá o tom koľko by mala krásna žena vážiť? V akom svete to žijeme? Zase sa pozastavujem nad nespravodlivosťou a viem, že to nemá žiadny zmysel. Iba sa zbytočne rozčertím.

img_20161101_134008899

Ale to by bolo asi všetko ku aktualitám z mojej krajiny. Dnes som si nafarbila vlasy na fialovo a vieš prečo? Lebo môžem 😀 Niekto mi napísal, že budem vyzerať ako fialový jednorožec tak som šla do toho. Ale neboj, nie je to permanentná farba, takže čoskoro budem zase ryško.

Maj sa pekne

 

 

 

Tvoja jediná vetrom ošľahaná (doslova, pretože posledné dni na Islande je fakt brutálny vietor) Terezita

 

P.S: stále čakám na sneh, no stále neprišiel

2 thoughts on “Listy z Islandu – Aktuality.is

  1. Krásne zamyslenie, také o všetkom a naraz 😀
    Ja po návrate domov si pamätám, ako som prvýkrát prišla do Košíc (noc predtým som spala u priateľa na dedine). A prišla som na Hlavnú, zastala uprostred cyklistického chodníka 😀 a len čumela a usmievala sa, nasávala ten vzduch, ten ruch – ktorý bol porovnateľne hlučný, ale predsa iný -, tú hudbu, ktorá sa valila z kaviarní a bola (opäť raz) úplne iná ako tá hrajúca v španielskych kaviarniach, tých ľudí, to slnko, ktoré sfarbovalo ulice do iného odtieňu zlatej, než na aký som bola zvyknutá… všetko bolo iné, než v čom som žila dovtedy, a zároveň známe. Opustila som domov aby som sa vrátila domov, také to bolo. Som zvedavá, ako to prežiješ ty. Určite mi o tom napíš. 🙂
    Tá torta vyzerá mňamkovo, tiež nestíham fotiť jedlo, lebo jedlo patrí do bruška a fotiť aj tak dobre neviem 😀
    Tie vlásky ti pristanú, občas si želám byť oveľa bledšia alebo oveľa tmavšia, lebo takto medzi žiadna farba nevynikne a ak aj áno, tak ma automaticky priradia k našim čiernym spoluobčanom (čierna som, aj spoluobčan, ale.. chápeš.) 🙂

    1. Myslela som si, že budem mať rada tento islandský kľud. Na jednej strane je to fajn na premýšľane, no fakt je, že potrebujem pre život ľudí 😀 (ja, čo ľudí ani moc nemusím) 😀 A Ďakujem za vlásky, potrebovala som trošku zmenu, aby som sa tu neunudila 😀 Pred návratom domov sa vrátim ku ryšavej. Ty máš krásne prirodzené vlasy, lebo sú pre teba charakteristické 🙂 Ja by som bola s mojimi hnedými ako taká šedá myška, jedna z milióna 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *