Islandské zvyky a tradície /vol. 2

Rezne, šalát, makové šúľance či kapor. Tak a kadejako inak vyzerajú Vianoce na Slovensku. Sú to hlavne kresťanské sviatky, ktoré však v súčasnosti oslavuje takmer každý. Na Islande pôvod tohto sviatku nachádzame v oslavách zimného slnovratu. 24. December je deň kedy je najdlhšia noc a najkratší deň. Čo však Islanďania robia v tento čarovný deň?

Vianoce na Islande sú známe pod názvom Yule, alebo Jól a zahŕňajú aj Silvester.

23. december – Þorláksmessa – V tento deň sa väčšinou stavia vianočný stromček a na obed sa podáva jedlo zo „skata“ čo je ryba podobná raji, len s tým rozdielom, že je veľmi aromatická, až smradľavá.

24. december – Jóladagur – tento deň trávia Islanďania väčšinou v kruhu svojej rodiny, hrajú sa rôzne hry aby deň ubehol rýchlejšie. Večera začína o šiestej, pretože stará islandská tradícia hovorí, že nový deň začínal večer o šiestej a nie o polnoci. Typická islandská vianočná večera môže pozostávať z údeného prasiatka, soba, alebo vtáka, ktorého na Slovensku poznáme pod menom snehuľa horská (po islandsky rjúpa). Po večeri si všetci otvoria darčeky a zabávajú sa. S týmto dňom sa spája aj ďalšia krásna islandská tradícia a to je darovanie knihy nazývaná Jolabokaflod. Knihy ako také majú veľmi dlhú históriu na Islande a každý Islanďan miluje čítanie. Island je tiež známy tým, že tu vychádza najviac kníh na jedného občana a nachádza sa tu viac spisovateľov, než kdekoľvek na svete. Kniha je najváženejší darček, ktorý môžete pod stromčekom na Islande nájsť.

25. december – Annar Jóladagur – je to deň, kedy sa rodiny navštevujú medzi sebou, jedia, vymieňajú si darčeky a zabávajú sa. Zabávať sa na verejnosti je počas Vianoc zakázané, no v tento deň ľudia vychádzajú do ulíc a tancujú.

31. december – Gamlárskvöld – taký bežný deň, až dokým všetci pred polnocou nejdú von, aby videli ohňostroj a obrovský táborák. Zmysel táboráku spočíva v tom, že spáli všetky hriechy a všetko zlé čo sa udialo v starom roku, aby ste do toho nového prišli s čistým štítom. Po ohňostroji a táboráku sa všetci poberú domov, kde si spoločne pozrú veľmi známy televízny program zvaný Áramótaskaup, kde ukazujú všetky smiešne momenty predchádzajúceho roku a Islanďania to jednoducho milujú (v roku 2002 bola sledovanosť tohto programu 95%). Pred polnocou však žiadny bar nenájdete otvorený. Vo všeobecnosti sa tu viac konajú domáce párty a ak niekto ide von, tak jedine po polnoci, kedy otvárajú bary. Silvestrovská noc má magickú moc, pretože v túto noc sa dejú veľmi zvláštne veci. Kravy začnú hovoriť, tulene sa menia na ľudí, či dokonca mŕtvy vstávajú z hrobov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *