Island v Bratislave

Jón Kalman Stefánsson je najprekladanejší islandský spisovateľ na Slovensku. Jeho prvú knihu Letné svetlo a potom príde noc som si na prvý pohľad zamilovala. Krásny dizajn jeho prvej, ale aj druhej knihy Ryby nemajú nohý vás jednoducho uchváti. A potom sa začítate a všetko je to také jemné, smutné a krásne. Presne taký je Island.

Dňa 1.6. sa Jón Kalman osobne dostavil na krst slovenskej verzie jeho knihy Ryby nemajú nohy s podtitulom „rodinná sága“, ktorá vyšla vo vydavateľstve Artforum. Už samotný krst bol pre neho niečím novým, pretože Jón sa s touto tradíciou ešte v žiadnej krajine nestretol. Fakt, že ju krstil treskou s rožkom prekvapilo aj mňa. Treska exclusive samozrejme nesklamala a Jónovi veľmi chutila (také na Islande nemajú). Beseda sa niesla v priateľskom duchu, sprevádzaná príjemnými tónmi Franka Wintera. Jón nám porozprával o svojom živote v Keflavíku, o potrebe písať a v neposlednom rade o islandskej láske k literatúre a hudbe.

Krst zakončil smutnou islandskou básňou, na ktorú myslí keď je najšťastnejší a vyslovením myšlienky, že by sme mali každý večer čítať svojím deťom a ak nijaké nemáme, tak si ich požičajme a čítajme im, pretože nás to spája a robí šťastnejšími a lepšími ľuďmi.

dvav

pat

tri

styri

sedem

2 thoughts on “Island v Bratislave

  1. Aaaaach! Škoda, že som o tom nevedela, že tam bude. Škoda, že som ho v tej dobe ešte nečítala. Škoda, škoda, škoda…. 🙁

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *