Februárová čitáreň

Milí knihomoli, vitajte vo februárovej čitárni. Predstavujem vám tento nový recenzný koncept na mojom blogu, kde vám každý mesiac predstavím knihy ktoré som prečítala a napíšem na ne krátku recenziu. Tento mesiac som si našla čas na nasledujúce knihy. 

 

 


Dospelosť je mýtus (Sarah Andresen)

Keď uvidíte túto chlpatú knihu v kníhkupectve tak chtiac, či nechtiac aj tak skončí vo vašej knižnici. Najprv ju budete 10 minút hladkať po chlpatom písme, potom ju otvoríte a budete sa iba smiať. Ste si vedomí toho, že knihu by ste prečítali v kníhkupectve za 20 minút, no chcete ju mať doma. Chcete mať oblečené staré pyžamo, váľať sa na gauči a čítať tieto pravdivé hlúposti nad ktorými sa normálne ani nepozastavíte. Presne toto je príbeh toho ako sa táto rozkošná kniha dostala do mojej knižnice.

 


Kniha o hygge (Luisa Thomsen Brits)

Kto by nechcel byť taký šťastný a spokojný ako sú napríklad Dáni, či všeobecne Škandinávci? Popis tejto knihy tvrdí, že vás priučí škandinávskemu umeniu dobrého života, no v skutočnosti je táto kniha úžasným príkladom toho, že jedna myšlienka sa dá vysloviť na milión spôsobov. Chápem, že hygge je niečo abstraktné, čo sa ťažko opisuje, rovnako ako napríklad šťastie, či láska, no napísať o tom knihu? Nie, nie, nie.

Obsah tejto knihy by som dokázala zhrnúť do pár viet.

„Čo sa týka pohodlia, hygge v sebe zahŕňa pocit pohody, ktorá nás nabáda odpočívať a mať pokoj v duši. Z definície hygge vyplýva, že nepripúšťať žiadne rozptýlenie mysle: hygge je oddanosť konkrétnemu okamihu v celej svojej jednoduchosti. Slovami Hartmanna-Petersena: Hygge príde vždy, keď si aspoň jeden človek prestane robiť starosti.“

 

Po prečítaní tejto knihy som si uvedomila, že škandinávsky pokoj a lásku môžete objaviť len ak v jednej z týchto krajín vyrastáte, alebo v nej dlho bývate. Každý národ má zakorenené určité predpoklady správania sa a zmýšľania a preto môže byť napríklad pre nás Slovákov náročné nájsť hygge v tom, že sa zakrútime do deky a zapálime si sviečku. Samozrejme spracovanie knihy je krásne. Fotky sú jemné a škandinávske, citáty sú pravdivé. Už len zbaliť kufre a odísť hľadať hygge do Dánska.

 

 


Srdcu nerozkážeš (Krystal Sutherland)

Henry Page je úplne bežný teenager, ktorý má dvoch (ako inak) divných kamarátov. Spoločne sa pretĺkajú životom na strednej, až dokým do Henryho života nevkríva krásne zanedbaná Grace Townová. Chodí v chlapčenskom oblečení, nečeše sa a málo rozpráva, no jej facebooková fotka hovorí niečo úplne iné. Henry na nej vidí krásne blond dievča v červených šatách a obrovským úsmevom na perách. Henry sa do nej samozrejme zaľúbi až po uši, však čo by to bola za young adult literatúra bez problematickej lásky? Naozaj obľubujem kvalitnú young adult literatúru, no toto bolo moc aj na mňa. Grace som chcela chytiť a prefackať, pretože sa správala ako totálna krava. Mala zjavne v hlave ešte väčší zmätok ako ja ke
ď som dočítala knihu. Dúfala som aspoň v dobrú zápletku, no to čo ma čakalo, bolo úplne trápne a hodné psychiatra.  Rozmýšľam nad tým, aký príšerný by bol film z tejto knihy. Nízkonákladovka s neznámymi hercami, ktorú by ste si pustili do pozadia popri upratovaní bytu.

 


Bola som tu (Gayle Forman)

Cody a Meg sú tie najlepšie kamarátky, až dokým Meg nespácha samovraždu a Cody začne odhaľovať jej malé veľké tajomstvá.  Čím viac niekoho poznáte, tým viac vás bolí keď začnete odhaľovať čo všetko vám tajil. A presne tak sa cíti aj Cody keď začne odhaľovať dôvody Meginej samovraždy. Cestu jej skríži aj rebelský Ben, ktorý jej pomáha spoznať skutočnú tvár Cody a zároveň do príbehu vnáša štipku lásky a šťastia. Tento príbeh je veľmi silný, hlavne z toho dôvodu, že autorka čerpala nápady zo života skutočných, mladý žien, ktoré spáchali samovraždu. Autorka tým chce poukázať na fakt, že aj keď si myslíme, že niekoho poznáme ako vlastnú dlaň, ten človek pred nami môže tajiť aj niečo také vážne ako je depresia. V súčasnosti je to dosť kontroverzná téma a mnohé celebrity odhaľujú to, čo zažívali v mladosti. Či už je to bulímia, depresia, či pokusy o samovraždu. Napriek tomu, že sa jedná o young adult, túto knihu odporúčam úplne každému, pretože je poučná a možno niektorým otvorí oči a ukáže im, čo by sa stalo po tom, keby si siahli na život.

„A práve zažívate temné dni, zdá sa vám, že sa budete navždy osamote predierať tmou, ale to nie je pravda. Na svete je veľa ľudí, ktorí vám radi pomôžu nájsť svetlo.“

 

2 thoughts on “Februárová čitáreň

    1. Tiež si myslím 🙂 také jednoduché a pritom pravdivé situácie 😀 a to komixové prevedenie je skvelé 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *