O dievčatku, ktoré prehltlo oblak veľký ako Eiffelova veža (Romain Puértolas)

o-dievcatku-ktore-prehltlo-oblakvelky-ako-eiffelova-veza

Výbuch islandskej sopky skrížil plány mladej ženy, ktorá zostala trčať na letisku a nemôže odletieť do Maroka za svojou adoptívnou chorou dcérkou Zaherou, dievčatkom s pľúcami napadnutými nevyliečiteľnou chorobou. Bezmocná Providencia má pred očami svoju maličkú, s ktorou sa náhodou zoznámila počas svojej hospitalizácie v Maroku. Musí sa k nej dostať ešte v ten deň, za každú cenu, lebo jej to sľúbila. Znenazdajky natrafí na génia, Majstra 90, zvaného aj Hu, ktorý tvrdí, že vzlietnuť môže každý – stačí roztiahnuť ruky, sústrediť sa a intenzívne chcieť.

A naozaj. Providencia vzlietne a letí – smer Maroko!

 

Podľa mňa…

To je jeden z najkrajších tragikomických príbehov aké som kedy čítala.

Už veľmi dávno sa mi nestalo, že by som sa pri knihe z chuti zasmiala a pri príbehu o dievčatku, ktoré prehltlo ten obrovský zlý oblak sa mi to stalo hneď niekoľko krát. Kniha je napísaná tak nádherne detsky a naivne, no ukrýva v sebe smutný príbeh. No na konci nebudete plakať, pretože celý tento smutný príbeh je obalený mäkkým šľahačkovým oblakom, veľkým ako samotná islandská sopka Eyjafjallajökull.

Kniha obsahuje dva príbehy o dni kedy sa Providencia vybrala do Maroka, aby si odtiaľ odniesla Zaheru do Paríža. Príbehy nám rozpráva dispečer parížskeho letiska Orly, ktorý zdanlivo s celou touto bláznivou „story“ nemá nič spoločné. No nenechajte sa oklamať. Koniec koncov bude to on, kto rozhodne o pravdivosti príbehov.

„Tento príbeh je od začiatku do konca pravdivý, pretože som ho celý vymyslel.“

Boris Vian

 

Tejto knihe dávam 10/10 bodov, pretože je jednoducho krásna. Príbeh je tak čarovný a vtipný, že sa nedá nemilovať. Práve táto kniha je dôkaz skutočnej lásky. Čo všetko sú ľudia ochotní urobiť pre toho druhého, keď ho bezhraničné milujú. O tom, že ľudia dokážu odpúšťať a možno aj tie najbláznivejšie príbehy v sebe nesú väčšiu pravdu ako skutočnosť. Romain Puértolas sa preslávil svojou knihou o Neobyčajnom putovaní fakíra uviaznutého v skrini IKEA a ja sa neviem dočkať, kedy sa do tejto knihy pustím. Možno mám príliš veľké očakávania, no kiežby bola aspoň z polovice taká dobrá ako príbeh o veľkých oblakoch, ktoré nevieme skrotiť.

A naozaj. Prečo nás v škole naučia krotiť oblaky?

Knihu si môžete kúpiť TU. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *