Čo jesť na Islande?

Obrovská dilema pri cestovaní na Island prichádza vtedy, keď sa rozhodujete, či si máte nabaliť plný kufor jedla, alebo sa rozhodnete pre stravovanie na Islande. Ak si však naplníte kufor jedlom, jednak si nemôžete vziať veľa oblečenia a aj jedlo čosi váži, takže tak či tak budete musieť zaplatiť za podpalubnú batožinu do lietadla. V tomto článku sa dozviete koľko stojí jedlo na Islande, kde sa oplatí stravovať a potom je už zvyšok na vás. Či budete niesť rezne zo Slovenska, alebo si dáte islandský hotdog.

Na Islande nenájdete Lidl, Tesco, ani Kaufland. Island sa bráni svetovým reťazcom a tak tam nájdete iba domáce potravinové reťazce a tie v ktorých sa vám najviac oplatí nakupovať sú Bónus alebo Nettó. Tieto dva supermarkety nájdete takmer v každom väčšom meste (aspoň jeden z nich). Od veľkosti mesta záleží aj ich otváracia doba, takže niekde sú otvorené do 18:00 a niekde do 21:00. V prípade, že ste extrémne hladný a je neskoro večer, môžete nájsť obchod s názvom 10-11, no ceny sú v ňom niekedy aj dvojnásobne vyššie ako v Bónuse, či Nettó.

 

Ceny v týchto dvoch supermarketoch sa pohybujú nasledovne:

Chlieb – 2,90 €

Vajíčka – 2,40 €

Veľké cereálie – 4,90 €

Musli  – 2,26 €

Jablká 1kg – 1,80 €

Paradajky 1kg – 3,16 €

Jogurt Skyr – 1,14 €

Mlieko – 1,08 €

Plátkový syr 300g – 14,90 €

Saláma 180g – 2,98 €

Šunka 237g – 1,73 €

Párky 10ks –  2,70 €

Maslo –  4,03 €

Veľký šampón – 1,95 €

Čokoláda – 2,00 €

Pepsi 2l – 1,57 €

Ak máte chuť na alkohol, musíte zájsť do špeciálneho obchodu s názvom Vínbúdin, ktorý ma tiež veľmi špecifické otváracie hodiny. V nedeľu sú tieto obchody zatvorené a v ostatné dni sa otváracie hodiny pohybujú v rozmedzí 11-18, 10-20. V niektorých menších mestách je Vínbúdin otvorený iba 4krát do týždňa. Vo väčších supermarketoch sa vám možno podarí nájsť pár pív, no budú mať minimálne množstvo alkoholu, alebo budú nealkoholické. Okrem týchto obchodov alkohol ešte dostanete samozrejme v baroch a reštauráciách, kde sa ceny šplhajú do nezávratných výšin (čapované veľké pivo 1200 ISK – 10,00 €). Informácie o cenách alkoholu vo Vínbúdine nájdete na tomto linku.

V prípade, že sa vám nechce variť, ani natierať chlieb tak sa môžete ísť počas vašej cesty najesť na benzínovú pumpu. Dám ruku do ohňa za to, že na každej pumpe predávajú fenomenálny islandský hot dog za 360 ISK – 3,20 €. Na väčších pumpách si môžete dať hamburger s hranolkami, fish and chips, bagety a rôzne iné čerstvé jedlá. Ceny za jedno jedlo sa pohybujú od 10 € vyššie.

Ak sa nachádzate v Reykjaviku a chcete sa najesť za lacný peniaz, tak vám určite odporúčam IKEA. Netvrdím však že sa máte vyhýbať reštauráciám, pretože len tam môžete vyskúšať typické islandské jedlá ako je jahňacie, či steak z koňa, no pripravte sa na to, že to nebude lacné, no myslím že za vyskúšanie to stojí, ste predsa na dovolenke, tak si to môžete dovoliť. V niektorých väčších mestách môžete naraziť na Subway, to je jeden z mála zahraničných reťazcov, ktorý sa dostal na Island spolu s Dunkin Donuts.

Pre kávičkárov mám veľmi dobrú správu, pretože Islanďania milujú kávu, takže ju nájdete úplne všade. V supermarkete či na benzínke. Ak si na benzínovej pumpe Olís vypýtate ich „vernostnú“ kartičku, na každej ich pumpe si môžete dať zadarmo toľko kávy, koľko len chcete. No nie je to super?

A teraz horšie správy pre vegetariánov. Nie, že by vás Islanďania nemali radi, oni jednoducho milujú mäso a nevedia si predstaviť, že by niekto dokázal žiť bez mäsa. Som si však 100% istá, že v každej reštaurácii nájdete aspoň jedno vegetariánske jedlo. Zelenina a ovocie sú všeobecne veľmi drahé, pretože sú na Island dovážané, takže to budete mať o niečo náročnejšie ako mäsožravce.

Veľa cestovateľov na Islande rieši stravovanie formou obložených chlebíčkov, poprípade si varia párky, alebo sú 10 dní na tuniakovi v konzerve. Predsa len je to taký survival trip po takmer opustenom ostrove, takže to má svoje čaro. Aspoň sa potom budete domov tešiť na poriadne teplé jedlo.  Cestovaniu zdar. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *