Čítačka kníh? NIKDY

3

Ale knihe sa nikdy nevybije baterka.
Ale ja rada čuchám knihy, keď sú ešte teplé z tlače – ako rožky.
Ale ja chcem mať obrovskú knižnicu v obývačke a nie na SD karte.
Ale e-knihy vždy vychádzajú neskôr ako reálne knihy a ja chcem všetko hneď prečítať hneď!

To som si hovorila aj ja, až kým som nezistila, že knihy v cestovnom kufri zaberú dosť miesta a nie sú ani najľahšie. A tak, ako veľký odporca tejto novodobej technológie som si aj ja jednu zadovážila. Áno, bránila som sa tomu ako Voldemort Potterovi, no nakoniec ma aj tak dostal. Po pár dovolenkách a cestách som si uvedomila, že to takto ďalej nejde. Nemôžem predsa so sebou nosiť extra tašku na knihy. Moje požiadavky na čítačku boli od začiatku jasné: primeraná cena a kvalita. Čítala som množstvo recenzií na všetky čítačky, porovnávala parametre, ceny, diskutovala s ľuďmi, ktorí čítačky používajú a moje požiadavky nakoniec spĺňala čítačka Dibuk Saga (no nie je to milé meno?).

Parametre v skratke (niečo pre menej technologicky zručných):
Operačný systém: Android (čiže, tvári sa ako telefón, ale nikam sa nedovoláte)
Základná pamäť: 4GB (veeeľmi veľa kníh + možnosť vloženia SD karty, max. 32 GB)
Podporované formáty knihy: EPUB, MOBI, FB2 (+dokumenty txt, rtf, doc, html)
USB rozhranie: micro USB (čiže ju nabijete aj nabíjačkou na telefón)
Dotykové ovládanie: áno (neviem ako inak by sa dala ovládať)
To najlepšie na koniec
Cena: 129 EUR (no kúpite ju aj lacnejšie, napr. na bazároch aj za 60 EUR)

Čo sa mi na nej páči:
Veľa možností pri čítaní: Osem veľkostí písma (od tých čo vedia čítať ťaháky, až po moju starkú bez okuliarov). Tri druhy riadkovania a okrajov. Štyri druhy písma a dve zalomenia.
Dobrú viditeľnosť zabezpečuje kvalitný displej a desať stupňov osvetlenia, prípadne možnosť vypnutia svetla.
Obal, ktorý som dostala ku čítačke zadarmo (závisí od obchodu, cez ktorý čítačku kupujete).
Ľahkosť, na rozdiel od 500 stranovej Hry o tróny.

Pár vecí, čo mi na nej vadí:
Nepodporuje PDF, čo je fakt dosť smutné, pretože na internete je kopa kníh v tomto formáte Dúfam že čoskoro bude aktualizácia, vďaka ktorej bude možné čítať PDF.
Všetko je akési pomalé (načítanie internetu, knižnice, no možno je to len nezvyk, pretože reálnu knihu jednoducho otvorím a čítam – problem solved).
„Domovská stránka“ je trošku nepraktická. V hornej polovici stránky sa nachádza vaša knižnica a v spodnej (ak ste pripojení na wi-fi) sa nachádza reklama buď na skvelo.sk alebo martinus.sk (podľa toho kde si čítačku kúpite). Dala by som prednosť čisto mojej knižnici, avšak keď si chcem kúpiť knihu, tak to aj tak urobím cez počítač, pretože cez čítačku to trvá ako v lete na sánkach.

Suma sumárum, aj tak naveky budem milovať knihy v klasickej podobe a čítačku budem využívať len na cestovanie. No s kúpou som maximálne spokojná a teším sa na všetky krajiny, ktoré so mnou Sága (domácke meno pre Dibuk Saga) preskúma.

1

2

6

7

8

5

4

9 thoughts on “Čítačka kníh? NIKDY

 1. Jak jinak by se dala ovládat? No třeba tak, jako moje nedotyková – tlačítky s šipkami:D. Já mám pocketbook a načítá se (pokud je tam obrázek) i minutu :D. Jinak, co se čtení z ní týče, stránky se obrací jedna radost a neseká se. Nemá wifi. Ale podporuje všechny formáty, co jsou a stála jen dva tisíce korun (cca 71 eur).

  1. myslela som to tak, že stále je to len ovládanie dotykom (aj ja mám na nej tlačidlá), neovláda sa hlasom ani ničím iným 😛 Verím, že sú aj pomalšie čítačky, len je to pre mňa nezvyk, narozdiel od kníh. Keby som vedela skôr, tak sa na teba obrátim nech mi poradíš 🙂 Nevedela som, že používaš čítačku 🙂

 2. Asi najhorsia citacka aka existuje 🙂 Vacsine uzivatelov sa pri viac ako tisicke knih citacka seka a vypina. Reklama sice zmizne ak si neni na nete, ale prazdny priestor na reklamu ostane, cize ziaden efekt na velkost citacej plochy a podobne vela mezmyslov co tato citacla ponuka. Ale uzbavam, ze niektore chyby mohli najnovsou aktualizaciou zmiznut. Vzhladom na moju katastrofalnu skusenost to nikdy nezistim a nikdy viac tuto citacku. Preco si si nekupila kindle, alebo nadhernu kobo aura 2?

  1. Ahoj, ako som aj v recenzii písala, nie som vyslovene zameraná na e-knihy. Čítam ich jedine keď cestujem a zatiaľ som nebola nikde tak extrémne dlho, že by som mala potrebu riešiť inú čítačku, pretože táto mi svojimi parametrami úplne vyhovuje. Samozrejme v prípade, že budem dlhodobo odcestovaná a budem chcieť čítať slovenské knihy tak porozmýšľam možno nad kúpou inej čítačky, takže ďakujem za tipy 🙂

  2. Je to fakt veľmi mizerná čítačka – v stave „out-of-box“ – tak ako ju vyberiete z krabice.
   ALE najnovší firmware 2.1.2 už nezahltíte viac ako 1000 knihami a aj používateľské prosredie je rozumnejšie ako v prvých verziách na začiatku 2016.
   Najväčšia výhoda je že sa tam dajú doinštalovať ďalšie Androidovské aplikácie – napríklad môj obľúbený Alreader. A zrazu je z toho čítačka s omnoho lepšími možnosťami nastavenia ako Kindle.
   Mám Dibuk, mal som Kindle Paperwhite, niekoľko PocketBookov, Nook Simple Touch a Sony Reader.

   1. Neviem ci to je vyhoda, alebo skor na zaplakanie. Ak niekto vyrobi jednoucelove zariadnie, kde si aj na tento jeden jediny ucel musim stiahnut program, lebo povodny je zly tak to je velmi smutne.

 3. nádhernú kobo aura 2, to ako vážne ? 🙂 Si kupuješ čítačky lebo sú nádherné ? K tej Ságe ako jednoucelnemu zariadeniu, podporuje formát EPUB, MOBI, FB2 (+dokumenty txt, rtf, doc, html). Vyberiem z krabice a ktorýkoľvek z tých formátov prečítam, čo tam potrebuješ inštalovať ? Plus pri troche snahy môžem čítať akýkoľvek formát, na rozdiel od niektorých čítačiek kde žiadna snaha nepomôže. Kindle vyberiem z krabice a neprecitam epub, ani netancuje ani pusu na líčko pred spaním mi nedá tak budem písať že je to šunt…aspoň keby bola nádherná LOL

 4. Tiež som antičítačková :). Zrovna som dokončila vianočnú objednávku kníh v Bux. Úžasné zľavy majú cez zľavové kupóny, posúvam ak niekto ešte oneskorene rozmýšľa nad darčekmi tak ako ja: https://www.kuponyzdarma.sk/ . Už sa teším na pohodičkové sviatkové čítanie 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *