Ako cestovať na ISLANDE časť 2.

Tak a máme tu pokračovanie článku o premiestňovaní sa po Islande. Dva základné druhy prepravy sme si prebrali a teraz sa budem tými menej typickými, ako sú stopovanie, motorka, lietadlo, bicykel, či zájazdy. 

Stopovanie – wohoo to je adrenalín! Island je to najbezpečnejšie miesto na stopovanie. Za to dám ruku do ohňa. Ľudia sú tu milí, usmiati a strašne ochotní. Stopovanie odporúčam maximálne dvom ľuďom, pretože čím je vás viac, tým je menšia pravdepodobnosť, že vám zastane auto. Spoznáte kopu zaujímavých ľudí, nové kontakty, zážitky. Možno vám ukážu miesta o ktorých ste ani nesnívali. Je to jednoducho iný level dobrodružstva. Ja, ako šoférka na Islande som vždy zastavila stopujúcim a na druhej strane keď som stopovala tak mi trvalo maximálne 5 minút kým mi zastavilo auto. Tento druh prepravy odporúčam iba počas turistickej sezóny, teda počas leta. Ak chceš stopovať v zime a nezamrznúť niekde uprostred ničoho, tak to radšej nerob.

Bicykel – k tomuto napíšem snáď len to, že obdivujem ľudí, ktorí cestujú Islandom na bicykli. Je to totálne šialené. Ako sa na Islande hovorí „Ak sa ti nepáči počasie počkaj 5 minút. Ono sa zmení.“. Takže možno je teraz slnečno, ale o 5 minút začne pršať a fúkať taký vietor, že ťa vyrúti. Takže táto voľba je vhodná pre skúsených cyklistov (Peťo Sagan a pod.). To, že chodíš na bicykli do Tesca neznamená, že zvládneš aj Island. Však kukni tuto švárnych chlapcov ako dali Island na skladačkách: http://islandnaskladacke.sk/

Motorka – sem asi napíšem len veľa šťastia a dávajte si pozor. Na motorke sa sem však môžete asi len doplaviť a niektoré gravel road sú fakt rozbité, takže opatrnosť je na prvom mieste.

Lietadlo – vnútrozemné lety zabezpečuje Air Iceland a z Islandu sa vďaka nim môžete dostať aj do Grónska, alebo na Faerské ostrovy. Na Islande sa nachádza 7 letísk v každom kúte ostrova. Najlacnejšie je samozrejme cestovať iba s príručnou batožinou. Letí sa malými lietajúcimi autobusmi a let trvá maximálne hodinu. Samozrejme všetko záleží od počasia.

Zájazdy – v Reykjavíku je obrovské množstvo cestovných agentúr, ktoré ponúkajú jednodňové zájazdy, viac dňové, prípadne poľovačky na polárnu žiaru, sledovanie veľrýb a rôzne iné.  A tak nemusíte riešiť nič iba si zarezervovať tento zájazd a o všetko ostatné sa postarajú oni. Tu je pár stránok, na ktorých nájdete tieto zájazdy počas celého roka:

https://www.re.is/

https://www.elding.is/

https://all-iceland.co.uk/holiday-types/guided-tours

a jedna slovenská pôsobiaca v Reykjavíku : http://dtravel.is/sk/vitajte/

Takže to by sme mali asi v skratke zhrnutú prepravu po mojom milovanom ostrove. Ešte taká pikoška z môjho islandského dobrodružstva, keď som si požičala auto. Bookla som online diesel manual. Vyzdvihla som si Renault Clio a na kľúči od auta máte vždy napísané o aký typ auta ide, registračné číslo a na aký pohon auto ide. Bolo tam napísané, že je to diesel. A tak si cestujem po Islande s kamarátkou a keď sme videli že nám dochádza palivo, tak sme zastali na benzínke, že natankujeme. A tak tankujeme diesel, ale akosi to do toho auta nešlo po 4 litroch som sa rozhodla osloviť zamestnanca benzínky a keď ujo vyšiel a pri pohľade na auto zahlásil „Dievčatá, ale veď toto auto je na benzín!“ ma skoro trafil šľak. Ubezpečil nás však, že 4 litre nie je až tak veľa a že to máme dotankovať benzínom a tak sme to aj spravili. Pri odovzdávaní auta som samozrejme nakričala na mladého pána, ktorý za to síce nemohol, no ale uvážte. Ako sa takáto chyba mohla stať? Podala som oficiálnu sťažnosť cez e-mail a spoločnosť mi vrátila polovicu sumy za auto ako odškodné. Takže si naozaj dávajte pozor pri požičiavaní áut. Chvalabohu to dopadlo dobre, pretože keby natankujeme 20 litrov dieselu tak asi ďaleko na tom aute nezájdeme. HOWK 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *