Ako cestovať na ISLANDE časť 1.

 

Takže už ste si asi zvolili spôsob ako sa dostať na ostrov a tak ďalšiu vec, ktorú si rozoberieme je samotné premiestňovanie po Islande. Opäť tu máme niekoľko možností a každá z nich má svoje pre a proti. Ja osobne som tento rok na Islande využila iba cestovanie autom a stopovanie a tieto dva druhy premiestňovania sú podľa mňa najlepšie. Tak sa na to poďme pozrieť z bližšia.

Auto – v prípade, že sa doplavíte na svojom motore máte o starosť menej. No ak priletíte, tak je najlepšie si auto zabookovať dopredu. Online je to lacnejšie a potom sa už nemusíte stresovať. Ak chcete cestovať v lete okolo ostrova postačí vám obyčajné auto. V prípade, že chcete cestovať aj po F-kových cestách (štrk, kamene), teda po vnútrozemí, musíte si požičať 4×4 auto pri ktorom bude napísané, že je s ním možné absolvovať tieto cesty. Cesta číslo 1, teda hlavná cesta (Ring road) okolo ostrova je z väčšej časti asfaltová, kde-tu narazíte aj na gravel road (štrkové cesty), po ktorých však môžete ísť aj s normálnym autom. Keď však uvidíte, že označenie cesty začína písmenom F a vy nemáte auto prispôsobené na tento druh cesty – prosím nechoďte tam (nebuďte turisti čo chodia v zime do tatier v sandáloch). Ak cestujete v zime, odporúča sa 4×4 auto, no zistite ti dopredu v akom stave sú cesty a či sú vôbec priechodné (viac info na www.road.is). Najlacnejšie autá nájdete na: skyscanner, no dávajte si obrovský pozor pri rezervácii! Niektoré požičovne po uhradení sumy za auto vyžadujú ešte depozit, teda zálohu za auto v prípade škody. O tejto skutočnosti vás niekedy informujú až po uhradení sumy, prípade pri prevzatí auta. Suma sa pohybuje od 1000 – 3000 Eur. Depozit vám stiahnu z účtu a pri vrátení auta bez škody vám ho pošlú naspäť. Niektorým požičovniam stačia údaje vašej kreditnej karty, aby vám v prípade škody danú sumu mohli stiahnuť z účtu, no a niektoré požičovne nič také nevyžadujú. Tu je pár stránok o ktorých viem, že nevyžadujú depozit, no vždy pred uhradením sumy im zvyknem zavolať, alebo napísať mail, aby som sa uistila, že nenastanú žiadne problémy.

Ku autu si môžete dokúpiť rôzne služby ako wifi, pripoistenie, druhého šoféra (pretože šoférovať môže iba človek, ktorý zabookuje, za každého ďalšieho šoféra sa platí podľa počtu dní na ktoré si auto požičiavate), GPS, detskú sedačku atď… Aj pri prevzatí auta vás ešte budú nahovárať na poistenie čelného skla a neviem čoho všetkého, no je to na vás. Vy musíte vedieť či tieto služby potrebujete. Pri prevzatí auta si ho poriadne skontrolujte a odfoťte, aby vám potom netvrdili, že tie oškreté dvere sú vaša chyba. Najlacnejšie vyzdvihnutie a odovzdanie auta je priamo na letisku, teda Keflavik Airport. Niektoré požičovne áut vyžadujú pred odovzdaním auta aj jeho vyčistenie a samozrejme stav nádrž je full-to-full. 

Autobus – mestská doprava po Reykjavíku je fajn, no je extrémne drahá. Hodinový lístok stojí vyše 400 ISK (viac ako 3 €). Lístok sa kupuje priamo pri šoférovi a vždy musíte nastupovať prednými dverami, aby šofér videl že máte lístok (z toho vyplýva, že tu neexistujú čierni pasažieri a teda žiadni revízori. Len si to predstavte, keby sme museli v Bratislave všetci nastupovať prednými dverami a ukazovať lístky šoférovi. To by bola katastrofa). Medzimestské spoje už také fajn nie sú. Pretože nikdy neviete, či autobus naozaj príde. Údajne existuje lístok na autobus okolo Islandu s tým, že môžete kedykoľvek vystúpiť a nastúpiť na neskorší. Otázka však znie: Kedy ten neskorší príde? A odpoveď: Nikto nevie. Samozrejme je tu nejaká timetable, ale ani šofér nevie či to stihne, či mu to počasie dovolí a rôzne iné nepochopiteľné okolnosti (napr. trolovia na ceste). Informácie o autobusoch nájdete na www.straeto.is . Komu odporúčam tento spôsob prepravy? Hmm, asi nikomu. Je to zbytočne drahé a neisté. Choďte radšej stopovať.

Autobus z letiska v Keflaviku do Reykjavíku si môžete zabookovať tu: FLYBUS 

V druhej časti sa budem venovať menej typickým druhom prepravy ako je stopovanie, bicykel, lietadlo, zájazdy a motorka. 

8 thoughts on “Ako cestovať na ISLANDE časť 1.

 1. Výstižne napísané , auto je to skutočne naj, aj ked niektoré úseky ciest hlavne cez vnútrozemie sú náročné, A to nehovorím o F.kových cestách. Poisťovne neuhrádzajú poškodenie v brodoch – nenapísala si, že vo vnútrozemí je minimum mostov a potoky a malé rieky sa brodia, A to je zážitok,
  Ja by som v každom prípade odporúčal 4×4, aj ked sme stretli na ceste č. 35 pri Kjölure aj Škodu CitiGo :-).

 2. Ahoj,
  super článok. Riadne nám pomohol.
  Ideme teraz v júny a chcel by som sa opýtať, že keď si požičiame auto z jednej z tých požičovní takže nemusíme dávať kreditnú kartu ani nič ? Správne som to pochopil ? Ty si tak bola ? Aj nám odpísali, že žiaden depozit nie je, len sa pýtam, či nebudú chcieť údaje o mojej karte alebo tak nejak, že ak tam mám málo peňazí, že by nám nakoniec auto ani nedali…Rozumieš čo sa chcem spýtať ? Máš s tým nejaké skúsenosti ?
  Veľká vďaka za Tvoju pomoc 🙂

  1. Ahoj Dominik 🙂 som rada že pomohol 🙂 no ak si rezervujete auto online a hneď ho aj vyplatíte, tak by potom už od vás nič nemali pýtať. Na mieste si jedine skontrolujete auto a podpíšete jeho prevziatie a máte pokoj. Kartu pýtajú len v prípade, že je potrebný depozit. Takže nebudú chcieť ani údaje tvojej karty, ty si to už v podstate zaplatil, takže oni tie údaje majú, len na karte nezablokujú žiadnu sumu peňazí, takže sa nemusíš báť, že by vám nedali auto 🙂 želám pekný výlet 🙂 a ak budeš mať iné otázky tak kľudne napíš 🙂

 3. Ahoj, fajn clanok, ja idem koncom septembra kvoli polarnej ziare tym myslim od 25 na 2 tyzdne. Chcel by som sa spytat, ci tam niekto v tuto dobu bol a ci je vnutrozemie este pristupne v prvej polovici oktobra, kvoli treku na duhove hory napr. ?. A ohladne auta co pozeram, tak SUV 4×4 su poriadne ceny, ale co uz, neodradi 🙂 A ozaj da sa platit aj debetnou kartou pri rentovani, ci musim mat kreditku?

  1. Ahoj 🙂 koncom septembra kvoli polarnej žiare? 😀 tak to ti držím palce 🙂 tak ja som tam bola od augusta do decembra 🙂 a vnutrozemie este určite bude otvorene..samozrejme všetko je na počasí 🙂 keď nasneží tak sa všetko zatvára, všetky cesty 🙂 ale za normalnych okolnosti by si sa mal aj v oktobri dostat na duhove hory 🙂 no 4×4 su dost drahe s tym nic nenarobis.. da sa aj debetnou.. jednoducho zaplatiš plnú sumu a ostatné ich nezaujíma..vždy si to dopredu over pred tým ako zaplatíš, či nie je potrebný depozit alebo kreditka..ale väčšinou sa nevyžaduje 🙂 ak máš iné otázky tak ich smeruj na môj mail terezitablog@gmail.com 🙂 možno sa v septembri vidíme 🙂

 4. Ahoj, chceli by sme ísť na týždeň na Island na konci októbra, len myslíš, že je potrebné mať 4×4 auto , aby sa dal ostrov pekne pochodiť a popozerať čo najviac? Ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *