Ako sa obliecť na Island?

Najhoršia časť každej dovolenky je balenie. Nikdy totiž neviete, čo všetko budete potrebovať, nedokážete odhadnúť množstvo potrebných tričiek a nohavíc. O to komplikovanejšie to je práve na Islande, keďže tu nedokážete odhadnúť ani počasie, ktoré sa mení pomerne často. Je preto veľmi dôležité aby ste sa správne zbalili a nebrali si zbytočné módne výstrelky. V tomto článku vám teda poviem, ako sa najlepšie zbalíte na Island.

Na Islande je už turistická sezóna vo veľkom prúde a preto tu stretnete veľké množstvo dobre, aj zle oblečených turistov. A vy si predsa nechcete skaziť dovolenku tým, že vám bude zima, alebo dokonca teplo.

Takže tu je pár dobrých rád ohľadom obliekania sa na Islande:

– Najdôležitejšia je obuv! Zoberte si turistické, pevné gore-tex topánky. Najvhodnejšie sú tie, ktoré vám pevne držia členok, pretože nikdy neviete na akú skalu skočíte, alebo kde sa šmyknete a v nemocnici, predpokladám, skončiť nechcete. Samozrejme by táto turistická obuv mala byť nepremokavá a primerane zateplená. Netreba vám žiadne snehule, v lete tam je 14-22 stupňov. V prípade, že vás každý deň nečaká nejaká prehnaná turistika tak si zoberte aj pohodlné tenisky, aby si noha oddýchla. Do tašky si šupnite aj obyčajné papučky v ktorých budete na ubytovni. POZOR! Ak si kúpite nové topánky pred cestou si ich doma obujte a choďte v nich aj pár hodín, nová obuv totiž dokáže na turistike pekne zabolieť.

– Nohavice si zoberte hlavne pohodlné. Budete veľa sedieť v aute/autobuse a nie je nič horšie ako mať na sebe nepríjemné nohavice. Najvhodnejšie pre dámy sú termo legíny, alebo outdoorové nohavice a pre pánov outdoorové nohavice. Nohavice nemusia byť extrémne zateplené, stačí ak budú termo a neprepustia vám studený vietor na nohy. Poprípade si môžete so sebou zbaliť aj pančuchy. Nezabudnite aj trištvrťové nohavice, ktoré sú veľmi príjemné keď svieti slnko a vy sa štveráte na Heklu. Na 10 dní vám úplne stačia dvoje termo nohavice a jedny krátke nohavice. Niektorí ľudia Island zvládnu aj v teplákoch, či rifliach, no nie je to veľmi vhodné, pretože nikdy neviete aké počasie vás zastihne. 

– Čo sa týka vrchného dielu, budete určite potrebovať tričko s krátkym rukávom. To z akého materiálu si tričko kúpite je na vás, no opäť je vhodné mať aspoň dve termo tričká s krátkym a dve s dlhým rukávom. Predsa len sa spotíte, no možno budete mať možnosť si tričko niekde vyprať. Pre prípad väčšej zimy si zoberte mikinu, alebo sveter, ktorý si môžete dať pod bundu. Posledná vrchná vrstva by mala byť bunda, ktorá je nepremokavá a neprefúka vám cez ňu. Opäť podotýkam, že to nemusí byť žiadna páperová bunda, stačí kvalitná nepremokavá a termo, pod ktorú sa v najhoršom prípade naobliekate.

Čiapku, rukavice a šál si doma určite nezabudnite. Sú to malé veci, no dokážu vás pekne zahriať. Čiapka by mala byť pevná aby vám ju silný vietor z hlavy neodfúkol.

Najvhodnejšie ponožky sú termo ponožky, alebo podkolienky. Pozor pri kúpe myslite na to, že v topánke budete mať hrubé ponožky.

– Nezabudnite si do tašky hodiť aj slnečné okuliare a opaľovací krém.

Všetky tieto rady sú smerované ľuďom, ktorí idú na Island počas turistickej sezóny, takže od mája až po október. V ostatných mesiacoch sa vám možno zídu aj tie snehule, či riadna páperová hrubá bunda. Na Islande však počas zimy teplota málokedy klesne pod -10 stupňov. Takže sa nemusíte obávať žiadnej arktickej zimy.

Ešte malá rada na záver. Ak si chcete doniesť z Islandu nejaké typické islandské oblečenie, tak vrelo odporúčam značku 66°NORTH, ktorá je typickou najkvalitnejšou islandskou značkou. Vyrábajú naozaj perfektné oblečenie, ktoré uvidíte na každom Islanďanovi.

P.S: ja viem, že to každého láka si tam zobrať nejakú fancy vec na oblečenie, no predsa len nejdete k moru a na párty tak si to zvážte. 🙂

 

One thought on “Ako sa obliecť na Island?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *