10 kníh na dlhé zimné večery

V krbe praská oheň, za oknom sneží a vy sedíte zamotaný do deky na tom najpohodlnejšom kresle a popíjate horúcu čokoládu so šľahačkou. Tak nejak si predstavujem zimné čítanie. Zostavila som tento rebríček 10tich kníh, ktoré sa podľa mňa najlepšie čítajú v tomto období. Sú to knihy pre všetky vekové kategórie, niektoré sú magické a niektoré mrazivé. Je na vás ktorú si vyberiete a vychutnáte si jej dej, zatiaľ čo niekto bude v kuchyni variť kapustnicu. Šťastné a veselé knihomoli 🙂

 John Green, Maureen Johnson a Lauren Myracle

Na Štedrý večer sa na mestečko Gracetown zosype bohatá snehová nádielka. Zasnežená vianočná krajina je síce hotová idylka, ale všetko s mierou. Pre nezjazdné cesty a metrové záveje kolabuje doprava a kalamita je na svete. Trom mladým ľuďom a ich priateľom v okamihu prekazí sviatočné plány a zdá sa, že ich čaká najhoršia noc v živote. Veď kto by chcel namiesto rozbaľovania darčekov uviaznuť vo vlaku bez elektriny, riskovať život kvôli štrnástim upišťaným roztlieskavačkám či zháňať miniprasiatko v skolabovanom meste? Iba ak by sa katastrofa zmenila na skutočné čaro Vianoc…

 

Eowyn Ivey

Jack a Mabel si uprostred nespútanej Aljašky budujú nový život. Hoci márne túžia po dieťati, ich láska zostáva silná. Keď jedného dňa zrazu nasneží, vybehnú pred svoj zrub a postavia si snehuliaka – dievčatko zo snehu. Ráno však nájdu iba stopy smerujúce k lesu. Dievčatko po čase príde až k ich zrubu a prezradí im, že sa volá Faina. Toto výnimočné stvorenie je plné čara, múdrosti i detskej naivity. Loví s červenou líškou po boku, privoláva metelicu a prežíva v drsných podmienkach divočiny.

 

George R.R. Martin

Kedy je lepší čas začať čítať Hru o tróny ak nie v zime? Vonka strašne fúka a vy máte kopu voľného času a tak beriete do rúk prvú časť tejto epickej série a zamilujete si ju. Hra o tróny je prvým dielom majstrovskej série najvýraznejšieho súčasného autora v žánri fantasy. Hrou o tróny začal George R.R. Martin ságu, v ktorej spája to najlepšie, čo tento žáner ponúka. Stránky tejto úžasnej ságy sú naplnené tajomstvom, intrigami, romantikou a dobrodružstvom, ktorých čítanie je pôžitkom pre všetkých fanúšikov fantasy.

 

Jón Kallman Stefánsson

V mojom rebríčku samozrejme nesmie chýbať kniha z islandského prostredia a tak tu máme moju najobľúbenejšiu. Neveľká dedina na západe Islandu, drsná príroda, miesto na hranici ľudskej obyvateľnosti. Prevratné spoločenské zmeny konca 20. storočia akoby toto miesto obchádzali. Nič sa tu neutají: vzťahy, strasti, radosti živo zreťazené v príbehoch miestnych vidiečanov. Rozprávač (snáď kolektívne vedomie dediny) vie o všetkom, čo sa tu deje: presne popisuje, s múdrosťou a nadhľadom komentuje, kladie otázky. Jednu zvlášť naliehavo: odkiaľ a kam smerujeme?

 

 

Jo Nesbo

V Osle napadol prvý sneh. Jonas ráno vstane a zistí, že jeho matka zmizla. Ostane po nej jediná stopa – ružový šál, čo jej daroval na Vianoce. Má ho na krku snehuliak. Predošlú noc sa nečakane zjavil na dvore a jeho čierne oči hľadia priamo do domu. Prípad rieši inšpektor Harry Hole, ktorý nedávno dostal tajomný list s podpisom Snehuliak. Situácia sa ešte väčšmi zamotáva, keď Harry zistí, že tento model sa opakuje – za posledných desať rokov sa stratilo jedenásť žien, a to vždy presne v deň, keď napadol prvý sneh. Prípad Snehuliak ho privádza na pokraj šialenstva. Brilantne vykreslené postavy a gradujúce napätie sú zárukou napínavého príbehu, aký vie napísať len majster súčasných trilerov Jo Nesbo.

 

Lesné líšky a ďalšie znepokojivé príbehy sú malou antologiou fínskej fantastickej literatúry, ktorá zažíva v poslednej dobe obdobie hojnosti a úspešne preniká aj za hranice krajiny svojho vzniku. Býva často označovaná termínom suomikumma či Finnish Weird. Pre „fínske podivno“ je typické miešanie rôznych žánrov. Množstvo magických prvkov nájdeme už v Kalevale a stále živé sú inšpirácie fínskou či baltsko-severskou ľudovou slovesnosťou, zaklínadlá a príbehy o prírodných živloch, dravých šelmách, mystikou opradených bažinách a krížencoch ľudí a zvierat. Neobyčajné príbehy vás vtiahnu do úplne iných svetov, z ktorých budete mať problém odísť.

 

Marisha Pessl

Nebojím sa povedať, že toto je najlepšia kniha akú som čítala a je dosť problematické od nej odísť a tak ju odporúčam práve na dlhé zimné večery. Investigatívny novinár Scott McGrath prechádza hlbokou osobnou krízou: jeho súkromný život je v troskách a jeho úspešná kariéra spľasla ako bublina. Obvinil tajomného režiséra Stanislava Cordovu z perverzných a kriminálnych činov a jeho právnici novinára mediálne zdiskreditovali. Keď sa však jednej upršanej októbrovej noci nájde v manhattanskom sklade telo Ashley Cordovovej, režisérovej dcéry, McGrath je presvedčený, že nejde o ďalšiu tragickú náhodu, spojenú so zdanlivo prekliatym rodom. Hoci o Cordovových temných a znepokojujúcich filmoch tlač už kadečo popísala, o samom režisérovi sa vie iba málo. McGrath sa rozhodne preniknúť hlbšie do jeho desivého, hypnotického sveta, aj keď riskuje, že tentoraz môže prísť i o rozum.

 

Ak máte radi vianočné príbehy, vianočné filmy a špeciálne vianočné diely vašich obľúbených seriálov tak sa do tejto knihy rozhodne zamilujete. Dárek z pravé lásky napísalo dvanásť tých najlepších autorov young adult knih a ich redaktorkou sa stala Stephanie Perkinsová, ktorej príbehy o Anne a ďalších už možno poznáte. Takže sa posaďte niekde, kde máte pohodlie, pretože teraz vás čaká dvanásť dôvodov, prečo počas dlhých zimných večerov ostať doma a zamilovať sa nad stránkami príbehov.

 

 

J.K. Rowling

Samozrejme máme tu aj niečo pre milovníkov Harryho Pottera. Rozprávky barda Beedla, v ktorých Harry našiel kľúče k riešeniu poslednej úlohy – zničiť horcruxy lorda Voldemorta, obsahujú päť čarodejníckych rozprávok, ktoré zanechal Hermione Grangerovej Albus Dumbledore v siedmej a záverečnej knihe Harry Potter a Dary Smrti. Iba jediná – Príbeh troch bratov – je vyrozprávaná v knihe. Zvyšné štyri rozprávky vyjdú po prvý raz.

 

Samuel Bjork

Počas prechádzky sa mužovi z ničoho nič vytrhne pes a zmizne medzi stromami. Muž sa za ním rozbehne do hlbokého lesa a tam sa mu naskytne otrasný pohľad. Na strome visí obesené dievčatko, odeté ako bábika. Na chrbte má školskú aktovku a okolo krku priviazanú tabuľku s nápisom Cestujem sama. Kriminálny román, ktorý má všetko, čo čitateľ očakáva v dobrom príbehu. Uveriteľné a zaujímavé postavy, vzrušujúcu zápletku, napätie… Triler Cestujem sama je kritikmi označovaný ako veľmi dobre prepracovaný, desivý a silný príbeh, ktorý udržiava čitateľa v napätí až do poslednej stránky.

5 thoughts on “10 kníh na dlhé zimné večery

 1. Snehuliak bola moja prvá kniha od Nesba a oh!!! doteraz mam z nej zimomriavky 🙂
  Milujem ho a s nim aj cele sverske krimi, je to asi moj naoblubenejsi literarny zaner (snat to raz bude napriklad ruska klasika haha :D)
  ale aj ostatne knizky na zozname vyzeraju zaujimavo, niektore samozrejme poznam, ine menej, ale necham sa inspirovat 🙂

  http://www.petitejardin.sk

  1. Aj u mňa bol Snehuliak prvý od Nesba 🙂 a tiež som sa hneď zamilovala 🙂 tak snáď sa ti budú aj ostatné páčiť 🙂 ak máš rada krimi tak si určite prečítaj od Samuela Bjorka Cestujem sama, alebo Sova 🙂 to sú úžasné knihy 🙂

 2. Ahoj,
  Toto, čo si tu uviedla je skutočne taká všehochuť, v ktorej si každý nájde niečo. Mňa však zaujíma, aký žáner kníh preferuneš ty a ktoré tituly sú tvoje najobľúbenejšie.

  1. Ahoj tajomný čitateľ 🙂 práve preto som uviedla z každého rožka troška, pretože chcem ulahodiť každému čitateľovi. Ja osobne však najviac čítam severské krimi, fantasy aa kadejaké iné knihy. Vyslovene že najlepšia kniha pre mňa je Trinásty príbeh od Diane Setterfield a hneď po nej sa na druhej priečke drží Nočný film od Marishy Pessl 🙂

   1. Ahoj, aj ja ľúbim fantasy a sem tam si prečítam aj nejakú severskú krimi 🙂 (z toho zatiaľ naj asi Nesbovi Lovci mozgov), Trinásty príbeh ani Nočný film som zatiaľ nečítala ale rada tak v budúcnosti urobím. Vďaka za knižné typy (momentálne trpím akútnym nedostatkom dobrej literatúry).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *